Ślub Maryjny. Nowy owoc myśli franciszkańskiej - s. M. Jadwiga FI
Siostry Franciszkanki Niepokalanej
Pragniemy podjąć próbę ukazania, w jaki sposób nauka Doktora maryjnego Dunsa Szkota znalazła miejsce w charyzmacie Franciszkanów Niepokalanej, którego istotę stanowi bezgraniczne poświęcenie się Niepokalanej, ujęte w formie odrębnego ślubu zakonnego. Bezpośrednią inspiracją dla Zgromadzenia jest postać św. Maksymiliana M. Kolbego – to właśnie jego pisma stały się dla o. Manellego źródłem pogłębionej refleksji mariologicznej i impulsem do założenia rodziny zakonnej, która wzięła swój początek od grupy Braci Mniejszych Konwentualnych, pragnących w sposób radykalny uczynić własną doktrynę maryjną ich świętego współbrata.
Jan Duns Szkot należał do pionierów myśli scholastycznej.
Choć w czasach obecnych zdaje się ona pozostawać w cieniu i tracić na „atrakcyjności” wobec najnowszych nurtów teologicznych i filozoficznych, Benedykt XVI przypominał podczas jednej ze swoich katechez o jej doniosłości. Papież podkreślał, że „przedstawicielami teologii scholastycznej byli ludzie wykształceni, ogarnięci pasją badawczą, magistri, pragnący wykazać, że tajemnice Boga i człowieka mają swoją racjonalność i uzasadnienie, że przyjmuje się je oczywiście z wiarą, ale są one pojmowane również rozumem”.
Doktryna Jana ze Szkocji, wpisując się w ten nurt, wywarła szczególny wpływ na całą szkołę franciszkańską, wciąż pozostaje żywą i cieszy się zainteresowaniem również współcześnie. Dowodem tego może być charyzmat rodziny zakonnej Franciszkanów Niepokalanej, szczególnie chętnie sięgającej do myśli Szkota, który prawdopodobnie nie spodziewał się, że jego nauczanie wywrze kluczowy wpływ na sformułowanie przedmiotu dodatkowego ślubu zakonnego – Ślubu bezgranicznego poświęcenia się Niepokalanej. Niniejsza praca ma na celu teologiczne uzasadnienie owego ślubu, potocznie zwanego Ślubem Maryjnym, będącego pierwszym spośród ślubów składanych przez Franciszkanów Niepokalanej, przy odwołaniu się do doktryny Jana ze Szkocji.
Książka jest dostępna u nas, jak i na stronie fundacji Rosa Mistica.