Ave Maria! 

 

W październiku 2024 r przybył do nas z wizytą Jego Ekscelencja ks. Biskup Athanasius Schneider, biskup pomocniczy w Kazachstanie w diecezji NMP w Astanie. Ksiądz Biskup odprawił Mszę Św. w naszej kaplicy oraz spotkał się ze wspólnotą. W rozmowie ksiądz Biskup zwrócił uwagę na konieczność trwania przy niezmiennym nauczaniu Kościoła, które się wyraża w szczególności w kulcie Eucharystii. W obliczu trudnych czasów dla Kościoła, musimy być wierni Kościołowi i nie zniechęcać się, gdyż trudne czasy są przywilejem, który należy dobrze wykorzystać, aby dać świadectwo miłości do Chrystusa. 

Serdecznie dziękujemy Jego Ekscelencji za złożoną nam wizytę i prosimy Niepokalaną, aby wspierała Go w Jego pełnej odpowiedzialności posłudze Pasterza dusz.




 

Ave Maria!

W liturgicznym okresie Wielkanocy odbyło się spotkanie rodzin w naszym klasztorze.

Była modlitwa różańcowa, konferencja dla dorosłych i dzieci, wspólne zabawy i ognisko. Wszyscy wyszliśmy z tego spotkania podbudowani duchowo nowymi treściami oraz urokiem rodzin żyjących Bogiem.

 


 

Ave Maria!

Trwamy w nowennie przed 200. rocznicą objawień Cudownego Medalika Katarzynie Labouré (2021-2030). Cudowny Medalik jest wspaniałym narzędziem łaski, które wybrało samo Niebo. Matka Boża powiedziała do s. Katarzyny: "Każ wybić medal według tego wzoru. Osoby, które będą go nosiły, otrzymają wiele łask. Łaski szczególnie otrzymają ci, którzy nosić go będą z ufnością.

W marcu tego roku odbyły się rekolekcje dla dzieci połączone z warsztatami w parafii NMP Matki Zbawiciela w Warszawie, podczas których dzieci poznały historię Objawień Cudownego Medalika i jego znaczenie. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały Cudowny Medalik. 

W Cudownym Medaliku odnajdziemy prawdy wiary odnoszące się do Maryi: Najświętsza Maryja Panna stoi na kuli ziemskiej, Swą stopą miażdży węża – szatana. Z Jej rąk wychodzą świetliste promienie, symbolizujące łaski, które otrzymują wszyscy proszący z ufnością. W otoku medalika widnieje tekst modlitwy: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Na rewersie znajduje się duże „M”, nad którym góruje Krzyż Pański, symbolizując uczestnictwo Matki Bożej w Męce Jezusa. Wokół znajduje się dwanaście gwiazd tworzących koronę Niepokalanej Maryi Dziewicy. Najświętszemu Sercu Jezusowemu, otoczonemu koroną cierniową towarzyszy Serce Maryi przebite mieczem. Jest to symbol Jej bólu.

       


 

Ave Maria!

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia kończy się wraz z uroczystością Chrztu Pańskiego. Tego dnia odbyło się Kolędowanie Rodzin w naszym klasztorze w Otwocku. (i dzięki Bogu, wszyscy się pomieściliśmy :-) )

Spotkanie rozpoczęło się od Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy Różańcowej w naszej Kaplicy. Następnie udaliśmy się do refektarza na śpiewanie kolęd. Nie zabrakło tych najbardziej znanych oraz mniej popularnych kolęd i pastorałek, a każdy miał możliwość zaśpiewać ulubioną. Ponieważ radości spotkania nie było końca, kolędowanie połączono z konferencją maryjną wygłoszoną przez Matkę Marię Assuntę. Podczas gdy rodzice słuchali nauki, starsze dzieci uczestniczyły w lekcji katechizmu, a młodsze bawiły się z pozostałymi Siostrami.

Gdy podziwiano szopkę z figurkami w klasztorze pojawiły się żywe postaci Maryi i Józefa (przebrane postulantki) lecz szybko postawiono pytanie: Gdzie jest Dzieciątko? Począwszy od Chrztu św. Niepokalana kształtuje nas na podobieństwo Bożego Dzieciątka tak, aby i w nas spełniły się słowa Ojca Przedwiecznego: „Ten jest mój Syn umiłowany” (Mt 3, 13-17). Dziękujemy Niepokalanej za ten czas. 

Kolejne kolędowanie - daj Boże za rok!

 

     


 

Ave Maria!

Z dniem 3 września 2023 roku, wspólnota sióstr Franciszkanek Niepokalanej została przeniesiona z Warszawy do Otwocka. Obecnie klasztor Sióstr znajduje się przy ul. Sowińskiego 19 w sąsiedztwie parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

Nowa siedziba lepiej odpowiada wymogom formacji zakonnej i stwarza dogodne warunki do prowadzenia rekolekcji oraz realizacji dzieł apostolskich. Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam przy przeprowadzce oraz remoncie nowo powstałej kaplicy. Niech Matka Boża obdarza wszystkich dobroczyńców błogosławieństwem, a naszemu zgromadzeniu udzieli łaski licznych i świętych powołań.

Kilka zdjęć


Ave Maria!

W uroczystość NMP Łaskawej, a zarazem święto MB Fatimskiej, w miesiącu poświęconym Maryi, w naszej Wspólnocie FI odbyły się małe obłóczyny.

13 maja 2023 roku, po ukończeniu etapu aspirantury Tosia przyjęła habit postulantki – zewnętrzny znak przynależności do Chrystusa Ukrzyżowanego i Niepokalanej.

Nową Postulantkę otaczamy serdeczną modlitwą.

DEO GRATIAS!

 

 

Przy tej okazji, kilka słów refleksji na temat HABITU

Habit wprawdzie nie czyni zakonnika, ale pomaga w byciu zakonnikiem: tak jak drogowskaz na Warszawę: nie czyni Warszawy, ale pomaga do niej dotrzeć.

Habit staje się częścią tożsamości, a dla innych znakiem nadziei i nakierowaniem na Boga. Apostolat wyglądu jest silniejszy niż niejedno kazanie. Wzbudza sumienie "Kim jestem a kim mam być", zarówno dla noszącego habit, jak i osób postronnych.

Nasz habit jest koloru niebieskawego – wskazuje na Niebo, czyli na cel naszej wędrówki. Traktować go należy jak sztandar Niepokalanej, dbając o niego i szanując go. Nakłada on moralny obowiązek ciągłego wzrastania w cnotach MB.

Zakonnik ma promieniować łagodnością, dobrocią, pokojem i nadprzyrodzoną radością wynikającą       z głębokiego uduchowienia maryjnego. Taki apostolat uświadamia, że prawdziwie spełnione życie jest możliwe, i to w sposób zupełnie odmienny od tego, który proponuje świat.


 

Ave Maria!

Tegoroczną uroczystość Matki Bożej Anielskiej Wspólnota Sióstr Franciszkanek Niepokalanej świętowała w sposób szczególny, bowiem 2 VIII br. nasza Matka, Maria Assunta Maksymiliana od Miłości Bożej i Niepokalanej, obchodziła 25-lecie profesji zakonnej. 

Z okazji tego srebrnego jubileuszu zgromadziliśmy się w Niepokalanowie wraz z zaprzyjaźnionymi kapłanami, rodziną, przyjaciółmi i dobroczyńcami.

Uroczysta Msza Święta, podczas której byliśmy świadkami odnowienia ślubów zakonnych przez Matkę, sprawowana była w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego z użyciem kielicha, którego on sam za ziemskiego życia używał. 

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński urodził się w Zuzeli, malowniczej wiosce położonej nad Bugiem. 

Tam spędził on pierwsze osiem lat swojego życia i tam zaczęło się wszystko to co poprowadziło go do świętości. Zgodnie z decyzją Stolicy Piotrowej 28 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie wielkiego Polaka. Aby jeszcze bardziej przybliżyć postać Prymasa Tysiąclecia podążamy do miejsc dzieciństwa idąc za Jego własnymi wspomnieniami wydanymi drukiem w 1974 roku jako „Sursum Corda”. 

„Urodziłem się na styku Podlasia z Mazowszem. Pamiętam do dziś dnia ludzi prostych, których obserwowałem jako chłopiec. Zdumiewająca była ich spokojna, ufna wiara.” Dziś rodzinna Zuzela zamieszkiwana jest przez zaledwie 100 osób, a wśród nich znajdują się te dusze, które dbają o dziedzictwo historyczne swej ziemi oraz chętnie dzielą się opowieściami o życiu ich Wielkiego Rodaka.

Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 roku o godz. 3 nad ranem jako drugie dziecko Stanisława i Julianny z domu Karp. Jeszcze tego samego dnia o godz. 16 odrodził się z wody i Ducha Świętego do życia w łasce sakramentalnej.

„Co mi jeszcze pozostało w pamięci? Pozostała mi ta chrzcielnica. (…) Pozostał mi w pamięci sędziwy duszpasterz, świątobliwy ksiądz Lipowski, który mnie ochrzcił (…) Pamiętam tego kapłana, gdy nauczając w starym kościele niekiedy płakał, wspominając najrozmaitsze cierpienia, braki i grzechy wspólne wygnańcom, synom Ewy. Umiał też po swojemu godzić małżeństwa. Co jeszcze pamiętam? Pamiętam pierwsze po obudzeniu się wejrzenie przez okno na niedaleki Bug, którym płynęły berliny ze zbożem, świecąc z daleka płótnem żagli.” 

Ave Maria!  

Piękny miesiąc maj, miesiąc poświęcony całkowicie Matce Bożej,  przyniósł naszej Wspólnocie warszawskiej wielką radość. Do postulatu naszego Zgromadzenia została przyjęta Kasia, która w ten sposób rozpoczęła drugi etap w formacji zakonnej. Postulat trwa minimum jeden rok a proces formacyjny na tym etapie zakłada stopniowe dojrzewanie postawy ludzkiej, chrześcijańskiej i zakonnej.

Życzymy Kasi, aby zapatrzona w Maryję, od Niej uczyła się wiernego i hojnego podążania za Chrystusem.

        

Wspólnota Sióstr Franciszkanek Niepokalanej 23 marca 2022r. udała się na jednodniową pielgrzymkę, by uczcić największe w Polsce Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Po odmówieniu jutrzni w klasztornej kaplicy, wyruszyłyśmy w kierunku Gór Świętokrzyskich. Śpiewając pieśni pasyjne dojechałyśmy samochodem do Radomia, gdzie polecając się Opiece Najświętszej Maryi Panny uczestniczyłyśmy we Mszy Świętej w tamtejszej Katedrze. Po Eucharystii miała miejsce dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji mającej kształt Niepokalanej. W modlitwie zawierzałyśmy przede wszystkim intencję pokoju na świecie. 

Stamtąd, rozważając tajemnice Różańca Świętego, udałyśmy się w dalszą podróż. Zostawiając samochód w Nowej Słupi, pieszo wyruszyłyśmy w góry. Wspinałyśmy się w ciszy idąc niebieskim szlakiem prowadzącym do jednego z najstarszych Sanktuariów na ziemiach polskich. Dotarłyśmy do celu dokładnie wtedy, gdy dzwony zapowiadały Anioł Pański. Udałyśmy się prosto do Bazyliki Trójcy Świętej, a następnie do Kaplicy Krzyża Świętego, po czym odmówiłyśmy modlitwy brewiarzowe. Spotkałyśmy się z wielką życzliwością i gościnnością Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy mają tam swój klasztor. 

Ave Maria!

Gdyby zapytać przeciętnego katolika o to kiedy ostatnio modlił się za przyczyną świętego Józefa… jaka byłaby jego odpowiedź?

Święty Józef – święty milczący, święty-pozostający-w cieniu, święty ukryty, z ludzkiego punktu widzenia nie wydaje się pociągający dla dzisiejszego świata…

We franciszkańskim kościele parafialnym Matki Bożej Anielskiej, 2 sierpnia 2021 roku, złożyły swoją profesję wieczystą trzy Siostry Franciszkanki Niepokalanej: s. Maria Agnella Jakubczak, s. Maria Lucia Bea i s. M. Jadwiga Teresa Rorot. Mszy św. sprawowanej przez Ojców OFM i zaprzyjaźnionych ze zgromadzeniem kapłanów, przewodniczył bp Michał Janocha. W uroczystości wzięły udział współsiostry, które przybyły na tę okazję z Włoch oraz rodzina profesek i bliscy.

Siostrom, które złożyły swoje śluby wieczyste życzymy opieki Niepokalanej i wytrwałości na drodze powołania.

A wszystkim, którzy otaczali je w tym czasie swoją modlitwą i wsparciem serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny miałyśmy zaszczyt gościć Jego Ekscelencję ks. Biskupa Romualda Kamińskiego, biskupa diecezji Warszawsko-Praskiej. Ksiądz Biskup odprawił w naszej kaplicy Mszę Świętą, sprawowaną w intencji dziękczynnej za 25-lecie zatwierdzenia Franciszkanek Niepokalanej przez Stolicę Apostolską.

W wygłoszonej homilii zwrócił m.in. uwagę na słowa Archanioła Gabriela "Nie bój się, Maryjo." - odnosząc te słowa do nas, winniśmy się wyzbyć wszelkiego strachu, gdyż ufność w Bogu wyklucza lęki i obawy.

Serdecznie dziękujemy Jego Ekscelencji za złożoną nam wizytę i prosimy Niepokalaną, aby wspierała Go w Jego pełnej odpowiedzialności posłudze Pasterza dusz.


 

Podkategorie

Copyright © 2024 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Niepokalanej