adwent
Rok liturgiczny jest przeplataniem się okresów pokuty i świętowania. Tak jak w Wielkim Poście, tak i w Adwencie kolor szat to fioletowy, nie zdobi się ołtarza kwiatami, nie śpiewa się Chwała na wysokości Bogu.
Warto zatem podkreślić wartość religijną, duchową, teologiczną, a nawet ascetyczną Adwentu. Chrześcijanie powinni zachować spójność z duchem oderwania i umartwienia, który charakteryzuje święte Narodziny Słowa Bożego. Nie możemy poddawać się świeckiej kulturze, nawet w ramach wspólnoty kościelnej, która chciałaby zredukować Boże Narodzenie do końcoworocznego święta, w którym można oddawać się wykroczeniom i szaleństwom, którym to właśnie Zbawiciel przyszedł zapobiec i zadośćuczynić za nie. Niech ten czas zmotywuje nas wszystkich do świętej walki o bardziej chrześcijańskie społeczeństwo i o Kościół, który żyje zgodnie z przesłaniem swojego Boskiego Stwórcy, bez światowego rozwodnienia.
Propozycje ku głębszemu przeżywaniu czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia:
1. Rzetelne przygotowanie do Spowiedzi św.;
2. Pojednanie się z osobami, które nas zraniły;
3. Rozważanie tekstów napisanych przez świętych, np.
A więc czuwajcie, bo kiedy ciało jest mdłe, to wtedy natura zwycięża i całe postępowanie człowieka jest poddane nie jego woli, ale bodźcom natury. A kiedy dusza zapada w odrętwienie, gdy nią zawładnie małoduszność czy smutek, wtedy zapanuje nad nią jej wróg i kieruje nią wbrew jej woli. Siły natury mogą opanować ciało, a nieprzyjaciel duszę.
Dlatego właśnie Pan poleca nam czuwać i przykazuje, byśmy się nie zaniedbywali, nie trwali w odrętwieniu i strzegli się zniechęcenia, bo tak mówi do nas Pismo: „Ocknijcie się, sprawiedliwi", oraz: „Powstałem i znów jestem z Tobą", i jeszcze: „Nie zniechęcajcie się", „oddani zaś posługiwaniu, nie upadamy na duchu".
(Z komentarza św. Efrema, diakona, do Diatessaronu, rozdz. 18)
4. Zadanie sobie jakiegoś umartwienia - wiemy dobrze, że umartwienie pomaga w tym, by ciało podporządkowało się duchowi, a duch Bogu.
5. Zwracanie się o pomoc do Matki Bożej, np. poprzez akty strzeliste:
1.O Maryjo, pomóż mi więcej nie grzeszyć i Małego Jezusa już dziś pocieszyć!
2. O Maryjo, pomóż mi serce przygotować, i Dzieciątku je czyste podarować!
3.O Maryjo, spraw bym wziął się do roboty i wreszcie zaczął gorliwie zdobywać cnoty!
4.O Maryjo, przygotuj serce moje, niech ono się stanie takie jak Twoje!
5.O Maryjo, przygotuj nas na przyjście Dzieciątka Bożego, ustrzeż nasze serca od grzechu i zła wszelkiego!