23 września w uroczystość świętego Ojca Pio z Pietrelciny minęła pierwsza rocznica otwarcie naszego domu zakonnego w miejscowości Pniewnik, w diecezji Warszawsko-Praskiej. Nowopowstała placówka została zadedykowana Matce Bożej Królowej Rodziny i Świętemu Michałowi Archaniołowi. Tak więc modlitwa za Rodziny i modlitwa o święte Rodziny jest częścią naszej misji tutaj.

Choć parafia jest niewielka (liczy nieco ok. 1600 mieszkańców) to jednak zajęć nigdy nie brakuje. Działalność wspólnoty nastawiona jest głównie na posługę w kościele parafialnym. Naszym zadaniem jest praca w zakrystii, troska o wystrój kościoła oraz animacja liturgiczna (gra na organach, śpiew, pomoc w przygotowaniu nabożeństw). 

 

Parafianie bardzo chętnie angażują się we współpracę. Dzięki temu udało się wznowić działalność chóru parafialnego, który w niedziele i podczas innych szczególnych okazji ubogaca śpiewem celebracje liturgiczne. Zorganizowałyśmy również chórek dziecięcy, który z niemniejszym zaangażowaniem przyczynia się do animacji niedzielnych Mszy Świętych. 

 

Z radością obserwujemy, że parafia w Pniewniku zachowała wiele przepięknych tradycji, między innymi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wyrusza procesja eucharystyczna wokół kościoła, w której uczestniczą przedstawiciele wszystkich grup parafialnych niosąc sztandary i choragwie.

 

Poza posługą związaną z kościołem, chętnie angażujemy się w pracę z dziećmi i młodzieżą. Prowadzimy katechezę w przedszkolu parafialnym i organizujemy spotkania dla dzieci i młodzieży z pobliskich szkół. Ogromną radością stało się dla nas utworzenie dziecięcej Róży Różańcowej. 

Dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania dla dzieci nastawione na lepsze poznanie prawd wiary oraz pogłębienie miłości do Eucharystii i do Matki Najświętszej, podczas których nie brakuje wspólnej modlitwy i zabawy.

Jakkolwiek najważniejsze miejsce w życiu wspólnoty zajmuje modlitwa. Każdego dnia cała wspólnota gromadzi  się na Mszy Świętej. Liturgia Godzin uświęca poszczególne części dnia, nie brakuje modlitwy różańcowej, adoracji Eucharystycznej czy rozważania. Poza modlitwą, dzień upływa wśród pracy czy nauki. Jest również czas na wspólną rekreację, a to wszystko pod troskliwym okiem Niepokalanej, naszej Matki i Królowej, której każda z sióstr jest bezgranicznie i nieodwołalnie oddana.

 

Copyright © 2019 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Niepokalanej